Zielona Szkoła - wycieczka do Trójmiasta i okolic
W dniach 18-22.2026 r. miała miejsce Zielona Szkoła-Wycieczka do Trójmiasta i okolic. Jej uczestnikami byli uczniowie z klas: VIIIa, VIIIb, VIIIc, VIIId, VIIc i IIb. Za ich bezpieczeństwo odpowiadali: Rafał Konat (organizator i kierownik), Beata Ptak (wychowawca klasy VIIIb), Zdzisław Pizur (wychowawca klasy VIIIc), Ewelina Gawron-Kajda (rodzic), Grzegorz Kozak (rodzic), Bogusław Kozyra (rodzic), Jarosław Woźniczka (rodzic).
W pierwszym dniu wyjazdu odbyliśmy w towarzystwie przewodnika spacer po Toruniu. W mieście Mikołaja Kopernika uczniowie zobaczyli Krzywą Wieżę, Fontannę Flisaka oraz gotycki Kościół Mariacki. Mieli także okazję spróbować różnych rodzajów toruńskich pierników.
W kolejnym dniu przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście w Gdańsku oraz towarzyszył nam podczas rejsu statkiem z Gdańska na Westerplatte. Uczniowie odwiedzili miejsce, które stało się symbolem wybuchu II wojny światowej, poznali losy obrońców tej placówki, zobaczyli pomnik oraz zachowane fragmenty umocnień. W drugiej połowie dnia zwiedzili Sopot. Spacer po najbardziej znanej ulicy w mieście, czyli Monciaku, oraz sopockim molo zakończył się smakowaniem wspaniałych gofrów i lodów.
Trzeci dzień wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania ORP Błyskawica, zabytku klasy zerowej. Jest to najstarszy zachowany niszczyciel – weteran II wojny światowej i jedyny bojowy okręt aliancki, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres II wojny światowej. Z Gdyni udaliśmy się pociągiem na Hel. Tam z przewodnikiem odbyliśmy szybki spacer po mieście położonym na cyplu Mierzei Helskiej. Zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy Kopcu Kaszubów - kamiennym obelisku, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej.
Czwartego dnia wycieczki uczniowie zapoznali się bliżej z przyrodą wybrzeża Bałtyku. Przyjechaliśmy do Rąbki, skąd meleksami udaliśmy się do Słowińskiego Parku Narodowego, aby zobaczyć ruchome wydmy, unikatowy w skali Europy pas "wędrujących" piasków. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy można było podziwiać pustynny krajobraz oraz jezioro Łebsko i Morze Batyckie. Spacer po ruchomych wydmach oraz wybrzeżem Bałtyku na pewno na długo zapisze się w pamięci uczestników wyjazdu. Po smacznym posiłku był jeszcze czas na zwiedzanie Łeby i zakup pamiątek. Dzień czwarty zakończyło ognisko w miejscu naszego zakwaterowania.
Piątego dnia pożegnaliśmy gościnny Przywidz i w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Malbork. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli największy zamek ceglany świata i jedno z najważniejszych świadectw potęgi państwa krzyżackiego. Poznanie bogactwa przyrody wybrzeża Bałtyku oraz miejsc związanych z historią naszego kraju połączone z aktywnym wypoczynkiem i nauką współdziałania w grupie to tylko niektóre korzyści wspólnego wyjazdu.
Beata Ptak
