Nasz własny „Emocjonalny Kompas” – relacja z zajęć edukacji zdrowotnej
„Siła wewnętrzna to znać siebie, lubić siebie i bronić swoich granic z szacunkiem dla innych” – to motto towarzyszyło uczniom klas VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie podczas wyjątkowych zajęć z edukacji zdrowotnej. Jak budować pozytywną samoocenę i dbać o własne granice? Najlepiej przez działanie!
Od scenek do pewności siebie
Lekcję rozpoczęliśmy od nauki tego, czym jest pozytywna samoocena i jak ją budować. Szybko jednak przeszliśmy do praktyki. Uczniowie wzięli udział w treningu asertywności, odgrywając scenki z życia codziennego. Ćwiczyliśmy różnice między postawą asertywną, uległą a agresywną w sytuacjach takich jak:
- Namawianie do ściągania i podpowiadania na klasówce.
- Presja rówieśnicza („chodź z nami, zrobimy coś ryzykownego”).
- Krytyka wyglądu („ale dziwnie wyglądasz w tej bluzie”).
- Odmawianie pomocy (gdy kolega chce, aby odrobić za niego zadanie).
Najwięcej emocji i frajdy wzbudziły scenki dotyczące odmawiania w grupie rówieśniczej – uczniowie odkryli, że asertywność to nie tylko mówienie „nie”, ale przede wszystkim dbanie o swój „wewnętrzny kompas”.
Twórcze warsztaty: Budujemy własną grę
Głównym punktem zajęć było stworzenie autorskiej gry edukacyjnej na podstawie materiałów z serwisu ZlotyNauczyciel.pl. Uczniowie zaprojektowali 20 unikalnych pytań i zadań, wśród których znalazły się:
- Pytania o wiedzę: np. „Czym różni się postawa asertywna od agresywnej?”.
- Zadania ruchowe: np. „Stań prosto i powiedz: Mam prawo do swojego zdania”.
- Wyzwania sytuacyjne: np. „Kolega śmieje się z Twojej fryzury – jak zareagujesz asertywnie?”.
W wyniku warsztatów powstały 4 wersje gry, które są teraz dostępne dla społeczności szkolnej. Gry znajdują się w sali nr 2a i można je wypożyczyć u nauczyciela edukacji zdrowotnej. Do wspólnej zabawy i nauki zapraszamy uczniów klas IV–VIII.
Chwila refleksji
Zajęcia zakończyliśmy ważnym podsumowaniem. Każdy uczeń zastanawiał się nad dokończeniem zdań: „Jestem wartościowy, bo...” oraz „Chcę bardziej dbać o swoje granice, mówiąc...”.
Wspólnie odkryliśmy, że asertywność i samoocena to fundamenty zdrowych relacji. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych warsztatów i do testowania gier w sali 2a!
Agata Bazak
