NOC SPORTOWA W SZKOLE - śpiwory do rana, zabawa murowana
Noc sportowa dla miłośników piłki nożnej odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w dniach 29 maja - 30 maja 2026r. Nocowanka w naszej szkole miała miejsce po raz czwarty i było to wydarzenie sportowe dla uczniów z klas IV i V. Dwudziestu pięciu chłopców podjęło się wyzwania - nocowania w szkole bez rodziców, mycia się w zimnej wodzie i spania na materacach. Wszystkim udało się wytrzymać do końca imprezy, chociaż było trochę strachu, kiedy o drugiej w nocy zadzwonił dzwonek szkolny. W sobotę rano wszyscy wracali do domów zadowoleni i uśmiechnięci. Uczniowie uwielbiają tą formę spędzania czasu wolnego i bardzo ich to integruje z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Wymaga to też pewnej zaradności i dostosowania się do spędzenia nocy poza domem. Były to klasy młodsze, które w takim nocnym graniu w piłkę nożną uczestniczyły po raz pierwszy. Wszyscy spisali się na medal i do godziny 24.00 uczestniczyli w rozgrywkach z przerwą na kolację.
Najważniejszym celem tego typu imprez jest integracja uczniów i zwrócenie uwagi na problemy wieku dorastania oraz niebezpieczeństwa związane z używaniem substancji i używek niedozwolonych. Podczas nocy sportowej w szkole rozwijane są zainteresowania sportowe uczniów i rekreacyjne podejście do spędzania czasu wolnego. Oderwanie uczniów od ekranu komputera i pokazanie, że świat rzeczywisty jest o wiele ciekawszy niż wirtualny. Ponadto dzieci uczą się podczas przebywania poza domem samodzielności, szacunku do innych, tolerancji, życzliwości i akceptacji drugiego człowieka, a także wyrażania własnego zdania.
Noc sportowa zaczęła się w piątek o godzinie 17.00 i trwała do godziny 8.00 rano dnia następnego. Na kolację była pizza, potem gry planszowe i non stop gra w piłkę nożną poszczególnych drużyn oraz filmy na tablicy interaktywnej. Uczestnicy spali w swoich śpiworach na materacach gimnastycznych i pompowanych. Cisza nocna trwała od 24.30 do 6.30 rano. Następnie odbyło się sprzątanie szkoły i powrót do domów.
Uczniowie czekają już na następną taką imprezę i chętnie spędzą noc w szkole jeszcze raz. Nasza szkoła jest otwarta na różne fajne wyzwania dla dzieci, które uczą, jak miło spędzać czas i budować zdrowe relacje wśród młodzieży. Szkoła to nie tylko miejsce do nauki, ale również instytucja ,która dostosowuje swoje działania do realiów otaczającego nas świata i potrzeb współczesnych uczniów.
Imprezę zorganizowały: Barbara Malinowska, Martyna Chmielewska-Lelakowska, Paulina Reperowska, Marta Januszewska, Patrycja Miska, które zapraszają na kolejną Nocowankę już we wrześniu.
Barbara Malinowska

