Wycieczka klas ósmych do Krakowa i Oświęcimia
18 czerwca 2025 r. uczniowie klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia. Pierwszym punktem programu był spacer po królewskim Krakowie, który rozpoczęliśmy na Wawelu. Uczniowie i opiekunowie jak oczarowani słuchali opowieści przewodnika przeplatanych fragmentami utworów Stanisława Wyspiańskiego. Po wizycie w Muzeum Katedralnym udaliśmy się w stronę Rynku Głównego ulicą Kanoniczą i Grodzką, poznając kolejne fakty z historii miasta i jego mieszkańców. Hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w samo południe jak zwykle oczarował zwiedzających.
Po spacerze i posiłku w centrum Krakowa udaliśmy się w drogę do Oświęcimia, aby odwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które do tej pory były uczniom znane jedynie z lekcji historii. W skupieniu i zadumie słuchaliśmy opowieści przewodniczek o cierpieniu i śmierci zamordowanych w obozie ludzi. Historie więźniów, ich rzeczy osobiste, zdjęcia, fakty świadczące o okrucieństwie nazistów …Ściana Śmierci i wielka Księga Imion- trudno było ukryć wzruszenie. Widok torów w Birkenau, wagon, rampa, która stała się dla więźniów miejscem pożegnania, pozostałości po komorach gazowych, baraki, w których przebywali więźniowie- trudna historia, którą trzeba poznać i zapamiętać na zawsze, aby nigdy się nie powtórzyła!
Beata Boroń-Sitko

